Nu | Verwacht | Geweest
+

Reclameafbeelding van de Glasfabriek Leerdam uit de jaren 50.
Van 23 juni 2010 t/m 3 april 2011

Blij Glas – tussen goed en beter weten in

De tentoonstelling Blij Glas gaat over de Leerdamse glasfabriek in de eerste twee decennia na de oorlog. Zoals heel Nederland zijn best doet om de oorlog achter zich te laten zo breekt ook voor het Leerdamse glas een hoopvolle nieuwe tijd aan. Nieuwe vormen en nieuwe idealen die leiden tot experimentele producten en 'blije' presentaties op bijvoorbeeld de Rotterdamse manifestatie E55 en de wereldtentoonstelling van Brussel in 1958. Ontwerpen en techniek gaan hand in hand, de zoektocht naar ultieme functionaliteit. Het technisch vernuft dat probeert de materie te overwinnen.

Ontwerpers die zich niet hadden laten dwingen in de Kultuurkamer van de Nazi’s hadden in de oorlog al druk gespeculeerd op wat kunst en vormgeving te wachten stond na de oorlog. De Moralistisch Modernisten kennen een ongebreideld optimisme. Eenvoud, eerlijkheid en doelmatigheid, kortom het streven naar goede vormen moeten de goede moraal hoog houden. Moeten bijdragen aan de goede waarden en normen in de samenleving. Vanuit het modernistische vooruitgangsgeloof, kan het goede ontwerp een belangrijke rol spelen bij het verheffen van arbeiders tot vrije en verantwoordelijke burgers.

Voor de Leerdamse glasfabriek staan de jaren vijftig en zestig mede in het teken van de ideeën van de Stichting Goed Wonen. In navolging van het Congrès lnternationaux d'Architecture Moderne, een internationale organisatie van moderne, functionalistische architecten, analyseert Goed Wonen de hoeveelheid ruimte die bewoners nodig hebben voor de basisfuncties en hoe de verbindingen daartussen zo gunstig mogelijk gerealiseerd kunnen worden onder één dak. Er ontstaan eethoeken, zithoeken, kookruimten, studeerhoeken en duidelijke looplijnen. Goed wonen creëert de suggestie van keuzevrijheid bij de inrichting van het eigen leven, maar slechts de kleur van de gordijnen wijkt uiteindelijk af bij de buren.

Goed Wonen, verheffing, optimisme, functioneel zijn de steekwoorden waarop het Leerdamse glas in de jaren vijftig en zestig voor de tweede maal tot bloei komt. Leerdam heeft de deuren geopend naar de buitenwereld, heeft internationale ambities zoals te zien is op de wereldtentoonstelling in Brussel. Naast de nog altijd aanwezige Andries Copier komen er nieuwe fabrieksontwerpers aan het roer. Floris Meydam natuurlijk, maar ook Sybren Valkema bijvoorbeeld.

geweest


				news2
			14 april 2012
Bewoners Copierlaan bewonderen Copier

Copier, een bijzondere Leerdammer naar wie zelfs een een laan in Leerdam is vernoemd. Speciaal voor de bewoners van deze Copierlaan heeft het | lees meer


				news2
			10 december 2011 t/m 6 mei 2012
Opposites Attract

Melvin Anderson, als ontwerper internationaal bekend, woont en werkt in Amsterdam. Na een lange en succesvolle carrière | lees meer


				news2
			8 februari 2012
Exclusief arrangement Opposites Attract

De mooiste glaskunst wordt gemaakt door een intensieve samenwerking tussen kunstenaar en glasblazer. U kunt getuige zijn van het bijzondere samenspel van kunstenaar Melvin Anderson en meesterglasblazer | lees meer


				news2
			16 april 2011-22 april 2012
Compleet Copier

Wat maakte Andries Copier tot de grootste glaskunstenaar die Nederland ooit heeft gekend? | lees meer


				news2
			5 november 2011
Taxatiedag

U kent dat vast wel: u krijgt een glazen object uit een erfenis en eigenlijk heeft u geen idee wat het is. | lees meer

Vorige12345Volgende