Home | Nieuws
+

Unica van Andries Copier uit 1928 (detail)
Collectie Nationaal Glasmuseum.
16 april 2011

Het Copierjaar is gestart

Op 16 april is de grootste en meest complete overzichtstentoonstelling van Andries Copier geopend. Een 'ode aan Copier' en een 'eerbetoon' juichen de bladen.

Al een groot aantal jaren koestert het Nationaal Glasmuseum Leerdam de ambitie om uitgebreid aandacht te geven aan Nederlands belangrijkste glaskunstenaar van de 20e eeuw: Andries Copier.

Honderdtien jaar nadat hij werd geboren; negentig jaar nadat hij zijn eerste ontwerpen tekende voor de Leerdamse glasfabriek; veertig jaar nadat hij de fabriek verliet en twintig jaar na zijn overlijden is het dit jaar zover.
Het Glasmuseum organiseert vanaf 16 april de grootste overzichtstentoonstelling met werk van Andries Copier ooit; publiceert in samenwerking met NAi Uitgevers een oeuvrecatalogus én lanceert het zogenoemde Copier Research Project, een online onderzoeksomgeving waar de ontwikkeling van de Nederlandse glaskunst wordt bestudeerd.

Concreet werden de plannen vanaf het voorjaar van 2009 toen een drietal onderzoekers het Nationaal Glasmuseum benaderde met de vraag een wetenschappelijk onderzoek en vervolgens publicatie te helpen mogelijk maken. Door informatie uit verschillende bronnen te combineren, zoals het niet eerder onderzochte familiearchief van de familie Copier, het documentatiearchief van Joan Temminck, alsmede het archief van het Nationaal Glasmuseum Leerdam zijn veel nieuwe zaken aan het licht gekomen. Voor de publicatie wordt voor het eerst onderzoek gedaan in het complete tekeningenarchief van de glasfabriek Leerdam, alsmede de verkoopcatalogi van de N.V. Glasfabriek Leerdam.

Het museum heeft in de afgelopen tijd het nieuwe digitale kenniscentrum getest. Dit kenniscentrum maakt het bezoekers mogelijk op een associatieve manier in de collectie te zoeken. Tegelijk was een doelstelling van dit nieuwe kenniscentrum om het onderzoek naar de Nederlandse glaskunst vanaf 1870 nieuwe impulsen te geven. Het kenniscentrum, dat op 20 januari 2010 officieel is gepresenteerd, biedt in potentie ook een groot aantal innovatieve mogelijkheden om door middel van "online collaborative research" het kunsthistorisch onderzoek in een stroomversnelling te brengen.

Besloten werd de initiatieven gezamenlijk ten uitvoer te brengen in 2011: het Andries Copierjaar.

nieuws


				news2
			2011
Amfora, Museumjaarobject 2011

Eén van de mooiste tradities van het Nationaal Glasmuseum is de uitgave van het museumjaarobject. In de loop der jaren hebben vele bekende kunstenaars en vormgevers een bijdrage geleverd aan een rijk | lees meer


				news2
			14 mei-17 september
'De wereld van de glasblazer'

Glasblazerij de Oude Horn is onlangs, als onderdeel van de Nieuwe Hollandse Waterlinie geheel gerestaureerd | lees meer


				news2
			mei 2012
Fill the Cup met Carina Riezebos

Carina Riezebos werkt mee aan ‘Fill the Cup’, een project dat in samenwerking met het World Food | lees meer


				news2
			Vanaf 9 september in het Kruisherenhotel, Maastricht
De Kruiswegstatiën volgens Kamagurka

Tijdens een bezoek aan de St Servaas in Maastricht werd Kamagurka getroffen door de beelden van de Kruisweg. | lees meer


				news2
			30 mei, vanaf 19.00 uur
Exclusief Copier-arrangement

Copier was dertien jaar toen hij in de glasfabriek ging werken. Fabrieksdirecteur Cochius werd bereid gevonden | lees meer

Vorige1234Volgende