Optisch glas
Uit de verzameling van Sam Jonker en Valentine Zaremba
5 april 2025 – 15 juni 2025
Het glasmuseum

Ter gelegenheid van het verschijnen van de dubbelbiografie Gecompliceerd en glashelder – glasverzamelaars Sam Jonker en Valentine Zaremba toont het Nationaal Glasmuseum in Optisch Glas een selectie uit de collectie van Stichting Modern Glas. De Stichting Modern Glas is in 2001 opgericht door Sam Jonker (1930-2009) en Valentine Zaremba (1936-2017). Hun glasverzameling maakt deel uit van de stichting en is in bruikleen gegeven aan het Kunstmuseum in Den Haag en het Nationaal Glasmuseum in Leerdam.
Optisch glas wordt van origine voor praktische doeleinden toegepast, bijvoorbeeld voor het maken van geslepen lenzen. Dit soort glas is heel zuiver. In de jaren ’60 ziet de kunstenaar Václav Cigler andere mogelijkheden voor optisch glas. Hij maakt geometrische objecten van geslepen optisch glas waar maanden specialistisch werk in gaat zitten. Licht speelt een grote rol in zijn oeuvre, de reflectie valt langs en door het object en zorgt ervoor dat het object meerdere facetten krijgt. In 1965 richt hij aan de kunstacademie van Bratislava (Slowakije) de afdeling ‘Glas in architectuur’ op en zijn leerlingen worden gegrepen door de mogelijkheden en schoonheid van het optische glas.
In het huis van Sam Jonker en Valentine Zaremba stond een bijzondere collectie optisch glas van Tsjechische en Slowaakse glaskunstenaars. Vanaf het begin van de jaren ‘80 zijn Sam en Valentine glaskunst gaan verzamelen. Ze kopen de optische glasobjecten aan van Václav Cígler. Later kopen Sam en Valentine hoofdzakelijk werk aan van zijn belangrijkste leerlingen, onder wie Miloš Balgavý, Štěpán Pala, Zora Palová en Lubomír Arzt, ze ondersteunen deze groep kunstenaars met wie ze een goede band hadden opgebouwd.
Ook unica van de Nederlandse ontwerpers Andries Copier, Floris Meydam en Willem Heesen maken deel uit van hun collectie en later zijn ook werken van Frank van den Ham, Bert Frijns en Mieke Groot toegevoegd.